Spyrka A:
LIST OD REDAKCJI
SZTUKA IMPLANTOL
Tom/Volumne 16; Numer/Number 1 (31)/2021: 3
E-ISSN 2392-2834
ISSN 1897-385X

Drodzy Czytelnicy,
Rozpoczynamy kolejny rok wydawania czasopisma Sztuka Implantologii. Przypominam, że czasopismo dostępne jest zarówno w wersji drukowanej, jak i online, w postaci PDF. Prenumeratorów, którzy zechcieliby zmienić formę prenumeraty na elektroniczną prosimy o kontakt z redakcją. W formie elektronicznej dostępne są także wszystkie wydania począwszy od 2011 roku oraz nasze pozostałe tytuły: Art of Dentistry, Asystentka i Higienistka Stomatologiczna oraz dental dialog, czasopismo z zakresu techniki dentystycznej i protetyki.
W tym numerze przygotowaliśmy dla Państwa sporą dawkę wiedzy. W artykule Podejście podniebienne do odbudowy atroficznej szczęki prezentujemy pierwszy i drugi etap leczenia chirurgicznego oraz postępowanie w celu wykonania stałego hybrydowego uzupełnienia metalowo-akrylowego. Autorzy proponują też wykorzystywanie prostych, możliwych do użycia w warunkach klinicznych, nieinwazyjnych metod oceny stabilizacji i osteointegracji.
Remodeling kości po ekstrakcji przebiega w każdym przypadku w inny sposób. Usunięcie zęba prowadzi jednak zawsze do zaniku wyrostka zębodołowego. Wykorzystanie nowoczesnych, bioaktywnych, samowiążących syntetycznych materiałów kościozastępczych, złożonych z beta-trójfosforanu wapnia (β-TCP) i siarczanu wapnia (CS) w augmentacji zębodołów może nie tylko sprzyjać zachowaniu architektury wyrostka, ale również pobudzać regenerację tkanek twardych i miękkich. Prezentujemy Państwu przypadki właściwego Zabezpieczenia i regeneracji bezzębnego wyrostka.
Implanty zębowe można skutecznie stosować u osób cierpiących na choroby przyzębia, schorzenie to musi być oczywiście odpowiednio wyleczone. W jaki jednak sposób zachować stabilną sytuację tkanek okołowszczepowych? W artykule Implanty w uzębieniu z uszkodzonym przyzębiem omówiono istotne klinicznie aspekty wykonywania rekonstrukcji na implantach u pacjentów z problemami periodontologicznymi. W kolejnej pracy natomiast zwracamy uwagę na Leczenie podtrzymujące w implantologii.
Nadwrażliwość na metal – czy spotkali się Państwo z taką sytuacją w gabinecie? Pacjenci oczekują dzisiaj alternatywnych i nieinwazyjnych metod leczenia. W pracy Zastosowanie dwuczęściowych implantów ceramicznych w celu stałej bezmetalowej odbudowy całych łuków zębowych prezentujemy przypadek pacjenta, który obawiał się wprowadzenia do jego kości implantów ze stopu metali. Z kolei w artykule Przęsła dowieszone w odbudowach opartych na implantach opisujemy postępowanie chirurgiczne i protetyczne z wykorzystaniem ograniczonej liczby implantów.


Życzę miłej lektury

Anna Spyrka, redaktor naczelna